Bahri Tanrıkulu kimdir? Milli tekvandocunun hayatı ve başarıları

 Bahri Tanrıkulu kimdir? Milli tekvandocunun hayatı ve başarıları

Bahri Tanrıkulu, 16 Mart 1980 Ankara doğumludur. Aslen Diyarbakırlı olan milli sporcunun babası Abdülgaffar Tanrıkulu, annesi Gül Tanrıkulu’dur. Milli bayan Tekvandocu Azize Tanrıkulu’nunda ağabeyidir. Eski tekvando dünya şampiyonu Tina Morgan ile evlidir. Ve milli sporcunun kariyeri başarılar ile doludur.

bahri tanrikulu
Tekvando Milli Sporcusu Bahri Tanrıkulu

Bahri Tanrıkulu ‘nun spor kariyeri

Hayatını tekvando sporuna adayan Tanrıkulu, 2004 Yaz Olimpiyatları’nda 80 kg’da finale kadar yükselerek Türkiye tekvando tarihine adını yazdı. Finalde ABD’li rakibi Steven Lopez ile karşılaştı. Çetin geçen müsabakanın ardından rakibi Lopez’e yenilerek Olimpiyat ikincisi olmayı başardı. Türkiye tekvando tarihinde ilk olimpiyat gümüş madalyasını alan sporcu olarak tarihe geçti.

Bahri Tanrıkulu 1997 yılında İtalya Turnuvası’nda büyük erkeklerde ikinci, 1998 yılında Hollanda’da düzenlenen Avrupa Şampiyonasında üçüncü, İspanya’da yapılan İspanya Turnuvasında ikinci (genç) büyüklerde üçüncü, 1999 Kanada’da yapılan Dünya Şampiyonası’nda 2. (büyükler) 2000 yılında Yunanistan’da yapılan Avrupa Şampiyonası’nda birinci, Kore’de yapılan Kore Turnuvası’nda birinci, 2001 de ise Dünya Şampiyonu, 2002 Avrupa Şampiyonu ve Dünya Kupası ikincisi olarak tüm zamanların en iyi milli tekvando sporcularından biri olmuştur.

2007’de Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen Dünya Tekvando Şampiyonası’nda erkekler 84 kg de dünya şampiyonu olmuştur. 2008’de Konya’da yapılan Avrupa Kupası’nda şampiyon olmuştur. 2009 yılında Kopenhag’da düzenlenen Dünya Şampiyonasında 3. Dünya Şampiyonluğunu kazanmış yine aynı sene Dünya Kupası şampiyonluğunu kazanmıştır.

Kaynak: Vikipedi

Yorum Yap